Efter att ha bott nästan fyra veckor med en madrass, en kappsäck kläder och en kaffemugg, känns den här mängden saker mega ångestig… Men det skall bli intressant att packa upp, kommer inte alls ihåg vad lådorna innehåller, flyttlasset packades in i konttin i januari! :)
Efter att flyttgubbarna först envisats med att bära in allting, så sa jag att nej nu ‘khalas!’ (stopp!) får vi bära ut allting igen för det finns ju inget utrymme att bygga ihop bord eller packa upp lådor. Så de bar ut allting igen och så började vi om från början. Bättre så. Vi hjälpte till för det skulle ha känts konstigt att bara sitta och titta på. Bara en grej som gått sönder, glaset till en tavla. Går att fixa nytt.
Nu är sängen på plats och det nya bordet och stolarna vi köpte som packades rakt in i konttin är ihopskruvade. Vi har paus, äter left overs vi tog med från kinesiska restaurangen igår kväll. Förutom att vi fått sakerna är det näst bästa idag att Tuomas jobbar hemifrån. :)
Började också sakna Dalton jätte mycket då jag hittade hans säng och leksaker i en låda. Och hundhår. :) :)