Jag blev bjuden med på lunch igår med två kvinnor jag träffat (lång historia) till restaurang Amara nära de fina hotellen vid havet. Det var roligt! Men det blir lite sådär att åker jag med på lunch eller kaffe så går nästan hela dagen till det. Bara att vänja sig vid det. Steg upp sju, lagade morgonmål, fick läst lite, skype:ade med familjen en halv timme, duschade och fixade mig för kvart över elva kom en taxi efter mig (har nu ”hittat” en trevlig, som kör lugnt, har handsfree och hans bil luktar inte illa).
Lunchen tog till klockan tre och så stannade jag på vägen hem (det är liksom lyx att veta något ställe som är på vägen och kunna stanna där så att chauffören väntar) för att titta in i den finare möbelaffären Midas. Nedan lite plock från deras sortiment! :)
Jag var sedan hemma lite före fyra, hann städa huset och stryka innan Tuomas kom hem och så var vi till gymet. De har fixat bastun, så jag höll också min allra första bastu yoga lektion för honom. Det ni! :)